Etikettarkiv: Smedjebacken

Smedjehallen i Smedjebacken

Resultat Boxerspecial – 2016

Resultat från Svenska Boxerklubben GDLO boxerspecial i
Smedjebacken 2016-03-05

Domare: Ingrid Andersson

BirBim 2016

BIR

BIM
KORAD LPI SE UCH Engelaiz Xpectation

KORAD LPI NORD UCH CIB&CIE NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream

Kval Plac Hund Ägare
Valpklass hanar 6-9 månader
1 Winsers Caesar Lennart Andersson,Smedjebacken
Valpklass tikar 6-9 månader
1 Hp Winsers Cloud Helena Winser,Dala-Järna
Bästa Tikvalp
1 Hp Winsers Cloud Helena Winser,Dala-Järna
Bästa valp
1 Hp Winsers Cloud Helena Winser,Dala-Järna
Juniorklass Hanar
VG 1 Levonnes Tumbleweed Eva Norrby,Lyrestad
VG 2 Kärrängens Guss Peter Rosenqvist,Sollentuna
VG 3 Kärrängens Koda Magnus Enström,Malmköping
VG 4 Hausse Grass Annelie Öhrn,Marmaverken
Caprio Optima Grata Jill Mellström,Brottby
G Fnatts Chipmunk Peter Sälldin,Uppsala
G Kärrängens Tantor Lina Burehammar,Karlstad
G Teamwork Azthor Åsa Nilsson,Växjö
Mythique’s Caravaggio Härkönen Hanna,Tyresö
Unghundsklass Hanar
Exc 1 Ck Engelaiz Breeze Linda Antonsson,Nödinge
Bruksklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD LPI NORD UCH CIB&CIE NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream Sofi & Joel Vilborg,Brottby
Exc 2 KORAD Valsängen’s Zokrates Ulla Henell,Eskilstuna
Exc 3 KORAD RLD N Hausse Dryas Katarina Engevall,Falun
KORAD Dunderboxer’s Alfons Sofia Dunder,Karlstad
Öppenklass Hanar
Exc 1 Ck Swedbox X-It Harry Dahlgren,Lindome
Exc 2 Ck Hausse Ferry Carina Thor,84132
Exc 3 Fribox Hulken Mikael Palm,Borlänge
Exc 4 NORD JV-14 Honeybox Herman Wrangel Sofi & Joel Vilborg,Brottby
G Alfonzo Berit Forsman,Borlänge
VG Kärrängens Klimpen Elisabet Andersson,66342
VG Pugbox David-Bowie Maria Karlsson,Karlsborg
Championklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD IPOI SE UCH Jipotimas Yinichi Jill Mellström,Brottby
Juniorklass Tikar
Exc 1 Ck Mythique’s Cersei Janet Johansson,Västerås
Exc 2 Ck De La Pi’s Ypperliga Yvonne Joakim Bergström,Järlåsa
Exc 3 Engelaiz Conjure Lotta Kihlström,Malung
Exc 4 Engelaiz Chelsea Cecilia Borgljung,Falun
G Fnatts Hellcat Katarina Vasiljeff,Valbo
VG Fnatts Skyhawk Lena Lexell,64752
VG Fnatts Vampire Jenni Andersson,Österbybruk
VG Hausse G-Hedda Sofia Dunder,Karlstad
Exc Kärrängens Kiara Mikael Reinholdz,Fjugesta
VG Mythique’s Caira Janet Johansson,Västerås
Unghundsklass Tikar
Exc 1 Murbergets Majken Sandra Ekholm,82691
VG Tsatsiki’s Snotra Åsa Staffas. Ovanmyra,Boda Kyrkby
Millneth’s Just For Me Camilla Silfverberg,Tygelsjö
Vilda Av Miraculix Jesper Frithzell,Stockholm
Bruksklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD IPO/BHPI IPOI LPI Jipotimas Chaconne Jill Halve,Brottby
Exc 2 SE UCH Teamwork Zahara Lena & Håkan Sehlin Samt Uppfödaren,Ljusterö
Exc 3 KORAD LPI Aglaia’s Dirty Diana Amanda Pettersson,Söderhamn
VG 4 Jipotimas Tosca Emma Ölvstam,Örebro
Öppenklass Tikar
Exc 1 Ck Bullerbasius Edna Nina Bergström Wik,79146
Exc 2 Ck Hausse Fhjördis Helena Andersson,Mangskog
Exc 3 Ck Jipotimas The Magic Flute Paula Mattinen,Brottby
Exc 4 Ck Engelaiz Atlanta Malin Andersson & Marlene Mussawir,Göteborg
Exc Dunderboxer’s Barracuda Kari Trogen,Dala-Järna
VG Fribox Idun Christina Palm,Borlänge
VG Made Of Love Birgit Ida Moritz,Karlsborg
VG Midwatch Wilma Lee Marita Persson,Hällefors
KORAD LPI Vuorman Catrin Helena Winser,Dala-Järna
Veteranklass Tikar
Exc 1 KORAD IPO/BHPI IPOI IPOII SE UCH Jipotimas Yang Jill Mellström,Brottby
Exc 2 KORAD SE UCH Millneth’s For You I Will Maria Göransson,Västerås
Exc 3 KORAD LPII SE UCH Engelaiz Penny Lane Lotta Kihlström,78233
Exc 4 Chevrolinas Silvia Bernadotte Elisabet Andersson,66342
Championklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD LPI SE UCH Engelaiz Xpectation Mia Ljung,Växjö
Exc 2 Ck KORAD LPII LPIII SE UCH Shirwalk’s Destiny Ninni Johansson,Gyttorp
Bästa Hanhundsklass
1 CERT KORAD LPI NORD UCH CIB&CIE NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream Sofi & Joel Vilborg,Brottby
2 Swedbox X-It Harry Dahlgren,Lindome
3 Engelaiz Breeze Linda Antonsson,Nödinge
4 Hausse Ferry Carina Thor,84132
Bästa Tikklass
1 KORAD LPI SE UCH Engelaiz Xpectation Mia Ljung,Växjö
2 Mythique’s Cersei Janet Johansson,Västerås
3 KORAD LPII LPIII SE UCH Shirwalk’s Destiny Ninni Johansson,Gyttorp
4 Bullerbasius Edna Nina Bergström Wik,79146
CERT KORAD IPO/BHPI IPOI LPI Jipotimas Chaconne Jill Halve,Brottby
Uppfödarklass
1 Engelaiz Marlene Mussawir
2 Kennel Jipotimas Jill Mellström
3 Kennel Hausse Erica Blomberg
4 Kennel Kärrängen Elisabeth & Jan Andersson
Bästa veteran
1 KORAD IPO/BHPI IPOI IPOII SE UCH Jipotimas Yang Jill Mellström,Brottby

 

Resultat Boxerspecial – 2015

Resultat från Svenska Boxerklubben GDLO boxerspecial i
Smedjebacken 2015-03-14

Domare: Ann-Marie Maeland

katalog Katalog (öppnas i nytt fönster)

birbim

BIR

BIM

KORAD LPI NO UCH C.I.B. & C.I.E. NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream

Hobbox Candy Crush

Kval Plac Hund Ägare
Valpklass hanar 4-6 månader
Pugbox Fighter Svetlana Sjuvarsson,Knivsta
Pugbox Friend Josefine Jansson,Fjugesta
Valpklass tikar 4-6 månader
1 Hp Engelaiz Conjure Lise-Lotte Kihlström,Malung
2 Hp Engelaiz Chelsea Cecilia Borgljung,Falun
Valpklass tikar 6-9 månader
1 Hp Ringside’s Singha Jeanette Helgesson Stenholm,76192
2 Hp Americanbeauty Leif Öjestedt,Kvissleby
3 Hp Två Kronors E E Leia Nikolina Stenström,Solna
Bästa Tikvalp
1 Hp Engelaiz Conjure Lise-Lotte Kihlström,Malung
2 Hp Ringside’s Singha Jeanette Helgesson Stenholm,76192
3 Hp Engelaiz Chelsea Cecilia Borgljung,Falun
4 Hp Americanbeauty Leif Öjestedt,Kvissleby
Hp Två Kronors E E Leia Nikolina Stenström,Solna
Bästa valp
1 Hp Engelaiz Conjure Lise-Lotte Kihlström,Malung
Juniorklass Hanar
Exc 1 Ck Big Heart’s One More Time Erik Sellström,Gemla
Exc 2 Ck Rubigo Next Jet Sofia Friberg,Ösmo
Exc 3 Kärrängens Klimpen Madeleine Häljeryd,Sandviken
Exc 4 Nordteam’s Eton Energy Peter Burland,Sidensjö
G Murbergets Mike Zimone Iwarsson,Hudiksvall
Unghundsklass Hanar
Exc 1 Ck Hobbox Criminal Record Eva Braun,Sjöbo
Exc 2 Ck NORD JV-14 Honeybox Herman Wrangel Sofi & Joel Vilborg,Brottby
Exc 3 Ck Seacrest Salutation Pia Fogelberg Berglund,Bottnaryd
Exc 4 Boxplay Charming Son Anna Törnkvist,Vendelsö
Bruksklass Hanar
Exc 1 Hausse Dryas Katarina Engevall,Falun
Öppenklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD Murbergets Gunvald Joakim Bergström,Järlåsa
Exc 2 Ck KORAD Surfstone Criminal Offence Lise Hemmestad,Gränna
Exc 3 Fribox Hulken Mikael Palm,Borlänge
Veteranklass Hanar
Exc 1 Ck Bol’s Golden Dragon Berit Och Lars Gustafsson,Smedjebacken
Championklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD LPI NO UCH C.I.B. & C.I.E. NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream Sofi & Joel Vilborg,Brottby
Exc 2 Ck KORAD SE UCH Jaws The Fifth Element Madeleine Winberg,Eskilstuna
Juniorklass Tikar
Exc 1 Ck Rubigo Fly On Bonnie Madeleine Winberg,Eskilstuna
Exc 2 Rubigo Supafly Pia Lannermalm,Kista
Exc 3 Boxplay Came To Play Ingrid Westberg,Enskede
Exc 4 Kärrängens Kalinka Johanna Pers,Mora
Exc Big Heart’s One Of A Kind Marie Wikander,Jönköping
Exc Bosarawi’s Ofelia Hr Ingrid Andersson,Tierp
Exc Boxplay Crown Jewel Susanne Hassler,Flen
VG Fribox Idun Therese Jönsson,Trelleborg
Exc Murbergets Lava Mia Ewerskog,Söderköping
VG Murbergets Majken Sandra Ekholm,Söderhamn
Alstersjös Stella Maria Pehrsson,Torsby
Arctic Aura’s Carabella Caramelita Emmy Klang,Djurhamn
Unghundsklass Tikar
Exc 1 Ck Hobbox Candy Crush Monika Björkdahl,Tibro
Exc 2 Ck Wild One’s Loving Willow Erika Nilsson,Ludvika
Exc 3 Murbergets Kikki Lotta Jonsson,Hedesunda
Exc 4 Midwatch Wilma Lee Marita Persson,Hällefors
Exc Boxplay Candy Crush On Liquorice Karin Brunskog,Johanneshov
Exc Finess Marie Wallberg,Svärdsjö
VG SE VCH Levonnes Stargazer Lily Micaela Iwarsson,Hudiksvall
Bruksklass Tikar
Exc 1 KORAD TJH (RH) RLD N Murbergets Helena Micaela Iwarsson,Hudiksvall
Öppenklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD LPI Vuorman Catrin Helena Winser,Dala-Järna
Exc 2 Dunderboxer’s Barracuda Kari Trogen,Dala-Järna
Exc 3 Rubigo Flying Duchess Bengt Larsson,Fagersta
VG 4 Aglaia’s Dirty Diana Amanda Pettersson,Söderhamn
VG Made Of Love Daizy Christina Axelsson,Stallarholmen
Bol’s Peachy Creme Wärholm, Heléne,Stockholm
Championklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD LPI SE UCH Boxplay Allround Player Martina Carlstedt,Tyresö
Exc 2 Ck KORAD LPII SE UCH Engelaiz Penny Lane Lise-Lotte Kihlström,Malung
Bästa Hanhundsklass
1 KORAD LPI NO UCH C.I.B. & C.I.E. NO V-13 NORD V-14 Honeybox Future Dream Sofi & Joel Vilborg,Brottby
2 Big Heart’s One More Time Erik Sellström,Gemla
3 Hobbox Criminal Record Eva Braun,Sjöbo
4 Rubigo Next Jet Sofia Friberg,Ösmo
Bästa Tikklass
1 Hobbox Candy Crush Monika Björkdahl,Tibro
2 Rubigo Fly On Bonnie Madeleine Winberg,Eskilstuna
3 Wild One’s Loving Willow Erika Nilsson,Ludvika
4 KORAD LPI Vuorman Catrin Helena Winser,Dala-Järna
Avelsklass
1 Hp KORAD Surfstone Criminal Offence Lise Hemmestad,Gränna
Uppfödarklass
1 Hp Kennel Rubigo Pia Lannermalm, Kista
2 Hp Kennel Murbergets Andersson Tord, Andersson Anette, Österfärnebo
3 Hp Kennel Boxplay Carlstedt Martina, Tyresö
Bästa veteran
1 Bol’s Golden Dragon Berit Och Lars Gustafsson,Smedjebacken

PM Smedjehallen – 2015

PM

Svenska Boxerklubben Gävle Dala lokalområde

Hälsar er välkomna till vår Officiella boxerutställning

den 14 mars 2015 i Smedjebacken

och 

Inofficiell utställning för alla raser

Plats: Smedjehallen (bredvid ishallen) inomhus, varm gymnastiksal.

Domare: Annmarie Maeland, Sverige [domarpresentation].

Kl: 9.00 Vaccinationskontrollen öppnar

Kl: 10.00 Bedömningen startar

KLASS HANE TIK
VALP 4-6 2 2
VALP 6-9 3
JUNIOR 5 12
UNGHUND 4 7
BRUKS 1 1
ÖPPEN 3 6
CHAMPION 2 2
VETERAN 1

Tag med vaccinations- och registreringsbevis.

Hund skall vara vaccinerad mot valpsjuka. (parvovaccination rekommenderas men är inget krav). Förstagångsvaccinationen får ej vara gjord senare än 14 dagar före utställningen. Hund skall vara vaccinerad vid 1 års ålder, när det gäller omvaccinering räcker det att den är gjord dagen innan. I övrigt får vaccinationen vara max 4 år gammal.

OBS!  Nummerlapp delas ut på platsen.

Parkering 20 kr. Katalog 30 kr

Servering finns på platsen till humana priser. Kaffe, the, läsk, smörgåsar, kaffebröd. Även grillade hamburgare och korv till försäljning.

Försäljning av hundartiklar från Ludvika Djurbutik.  

Vägbeskrivning: Från väg 66 (från Ludvika ca 12 km/ från Fagersta ca 32 km) sväng in till Smedjebacken centrum. Kör genom samhället, sväng höger vid skylt ishall.

 Från Borlänge: Du åker mot Smedjebacken. Innan du kommer in i samhället sväng vänster vid skylt ishall.

Vid frågor kontakta: Malin Slåtteby 070-2847646, malins1976@hotmail.com eller Kicki Bergström 0708-129115 kicki7283@live.se

Det kommer att finnas möjlighet att göra exteriörbeskrivning för Elisabeth Wahlström, anmälan gör du till Kicki eller Malin via mail (se adress ovan).

Kom ihåg vatten, vattenskål, ev liggunderlag och stol. Inneskor kan vara bra att ha med sig. Vi önskar alla utställare Lycka Till!!

RC_Log_P_250pxrgb_72_webb

web_logo_se

Resultat Boxerspecial – 2014

Resultat från Svenska Boxerklubben Gävle-Dalas boxerspecial i Smedjebacken 2014-03-01

Domare: Radim Fiala, Tjeckien

[Ladda ner hela katalogen] (2 166 kB)

BIR BIM 2014-03-014.jpg

BIR

BIM
C.I.B C.I.E KORAD LPI NO V-13 Honeybox Future Dream

Kalixta Van Ryckogie

Kval Plac Hund Ägare
Valpklass hanar 4-6 månader
1 Hp Swedbox X-It  Dahlgren Harry, Lindome
2 Hp Honeybox Herman Wrangel  Vilborg Sofi & Joel, Brottby
Valpklass hanar 6-9 månader
1 Hp Seneca Optima Grata  Mellström Jill, Brottby
2 Hp Levonnes Smokey The Bandit  Hansson Anna, Viskafors
Valpklass tikar 6-9 månader
1 Hp Engelaiz Atlanta  Andersson Malin, Mussawir Marlene, Göteborg
2 Hp Levonnes Sesto Elemento  Hasselberg Yvonne, Uddevalla
3 Bullerbasius Gilda  Rolstad Kerstin, Örsundsbro
4 Frecia  Sparr Ingrid, Mora
Finess  Wallberg Marie, Svärdsjö
Fixa  Söderlund Theresé, Alvesta
Flisan  Wallberg Marie, Svärdsjö
Wild One’s Loving Willow   Nilsson Erika, Ludvika
Bugatti  Command Sophia, Sollentuna
Levonnes Stargazer Lily  Andesson Anette, Österfärnebo
Bästa Hanvalp
1 Hp Swedbox X-It  Dahlgren Harry, Lindome
2 Hp Seneca Optima Grata  Mellström Jill, Brottby
3 Hp Honeybox Herman Wrangel  Vilborg Sofi & Joel, Brottby
4 Hp Levonnes Smokey The Bandit  Hansson Anna, Viskafors
Bästa Tikvalp
1 Hp Engelaiz Atlanta  Andersson Malin, Mussawir Marlene, Göteborg
2 Hp Levonnes Sesto Elemento  Hasselberg Yvonne, Uddevalla
Bästa valp
1 Swedbox X-It  Dahlgren Harry, Lindome
2 Engelaiz Atlanta  Andersson Malin, Mussawir Marlene, Göteborg
Juniorklass Hanar
Exc 1 Ck Hausse Ebbe  Andersson Emma &, Örebro
Exc 2 Ck Jipotimas Figaro  Törnkvist Susanna, Kalix
Exc 3 Engelaiz Yahoo  Rönnlund Åse, Kungsgården
Unghundsklass Hanar
Exc 1 Ck Valsängen’s Cosmopolitan  Eriksson Ann-Sofie, Västerås
Bruksklass Hanar
Exc 1 Ck Hausse Dryas  Engevall Katarina, Falun
Öppenklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD Wellans Born To Run   Ejlegård Niklas, Glanshammar
Exc 2 Ck Incirias New Look  Rolstad Kerstin, Örsundsbro
Exc 3 Ck KORAD Murbergets Gunvald  Bergström Joakim, Järlåsa
Exc 4 Murbergets Hans  Friberg Anna, Hudiksvall
VG Dunderboxer’s Agaton  Antonsson Tommy, Rättvik
Championklass Hanar
Exc 1 Ck C.I.B C.I.E KORAD LPI NO V-13 Honeybox Future Dream  Vilborg Sofi & Joel, Brottby
Exc 2 Ck IPOI KORAD SE UCH Jipotimas Yinichi   Mellström Jill, Brottby
Juniorklass Tikar
Exc 1 Ck Jipotimas The Magic Flute  Mattinen Paula, Risögrund
Exc 2 Jipotimas Saffron  Mellström Jill, Brottby
Exc 3 Dunderboxer’s Barracuda  Trogen Kari, Dala-Järna
Exc 4 Vila-Vanda Desabox von Feketic  Andersson Anette, Österfärnebo
Exc Bosarawi’s Mimmi  Andersson Ingrid, Tierp
VG Jipotimas Tosca  Ölvstam Emma, Örebro
VG Murbergets Kikki  Jonsson Lotta, Hedesunda
Unghundsklass Tikar
Exc 1 Ck Impressive’s Betty Boop  Persen Gunvor & Knut, Persen Knut, 3186 Horten, Norge
Exc 2 Ck Valsängen’s Champagne  Johansson Ingrid, Winberg Madeleine, Netzel Mildred, Sollentuna
Exc 3 Jipotimas La Bohéme  Mellström Jill, Brottby
Exc 4 Vuorman Catrin  Winser Helena, Dala-Järna
Exc Engelaiz Yra  Dahlström Nina, Björklinge
Öppenklass Tikar
Exc 1 Ck Kalixta Van Ryckogie  Törnblom Jessica, Tierp
Exc 2 Ck Cinderella Z Ringu  Blomberg Erica, Skutskär
Exc 3 Engelaiz Xpectation  Ljung Mia, Växjö
4 KORAD LPI Jipotimas Chaconne  Mellström Jill, Brottby
Exc Murbergets Greta  Friberg Anna, Hudiksvall
VG Murbergets Helena  Ivarsson Micaela, Hudiksvall
Bullerbasius Edna  Rolstad Kerstin, Örsundsbro
Swedbox Unique  Perlefelt Åsa, Fagersta
Wistaria Nessy  Gunnarsson Charlotte, Linghem
Veteranklass Tikar
Exc 1 Ck IPO/BHPI IPOI IPOII KORAD SE UCH Jipotimas Yang   Mellström Jill, Brottby
Exc 2 Ck KORAD SE UCH Teamwork Simsalabim   Östlund Holmsten Maritha, Gyttorp
Championklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD LPII SE UCH Shirwalk’s Destiny   Johansson Ninni, Gyttorp
Exc 2 Ck KORAD LPII SE UCH Engelaiz Penny Lane   Kilström Lise-Lotte, Malung
Exc 3 Ck LPII SE UCH Teamwork Xplosion  Nilsson Maria, Kristinehamn
Bästa Hanhundsklass
1 C.I.B C.I.E KORAD LPI NO V-13 Honeybox Future Dream  Vilborg Sofi & Joel, Brottby
2 Hausse Ebbe  Andersson Emma &, Örebro
3 KORAD Wellans Born To Run   Ejlegård Niklas, Glanshammar
4 Jipotimas Figaro  Törnkvist Susanna, Kalix
CERT Hausse Dryas  Engevall Katarina, Falun
Bästa Tikklass
1 Kalixta Van Ryckogie  Törnblom Jessica, Tierp
2 Cinderella Z Ringu  Blomberg Erica, Skutskär
3 Impressive’s Betty Boop  Persen Gunvor & Knut, Persen Knut, 3186 Horten, Norge
4 Jipotimas The Magic Flute  Mattinen Paula, Risögrund
Avelsklass valpar
KORAD Boxolas Ludwig   Wallberg Marie, Svärdsjö
Bol’s Shirley Tempel  Wallberg Marie, Svärdsjö
Avelsklass
1 IPOI KORAD SE UCH Jipotimas Yinichi   Mellström Jill, Brottby
2 Jipotimas Ulrika Knape   Mellström Jill, Solna
Uppfödarklass
1 Kennel Jipotimas 
2 Kennel Engelaiz 
3 Kennel Murbergets 
Uppfödarklass valpar
Marie Wallberg  
Bästa veteran
1 IPO/BHPI IPOI IPOII KORAD SE UCH Jipotimas Yang   Mellström Jill, Brottby

 

PM Smedjehallen – 2014

PM

Svenska Boxerklubben Gävle Dala lokalområde

Hälsar er välkomna till vår officiella boxerutställning 1 mars 2014 i Smedjebacken.

Plats: Smedjehallen (bredvid ishallen) inomhus, varm gymnastiksal

Domare: Radim Fiala, Tjeckien. Läs domarpresentationen.

Katalog: 30kr, Parkering: 20kr.

Kl: 9.00 Vaccinationskontrollen öppnar

Kl: 10.00 Bedömningen startar

Tag med vaccinations- och registreringsbevis.

Hund skall vara vaccinerad mot valpsjuka. (parvovaccination rekommenderas men är inget krav). Förstagångsvaccinationen får ej vara gjord senare än 14 dagar före utställningen. Hund skall vara vaccinerad vid 1 års ålder, när det gäller omvaccinering räcker det att den är gjord dagen innan. I övrigt får vaccinationen vara max 4 år gammal.

OBS!  Nummerlapp delas ut på platsen.      

 Servering finns på plats till humana priser. Kaffe, the, läsk, smörgåsar, kaffebröd och grillade hamburgare, samt försäljning av hundartiklar.

Försäljning av hundartiklar från Ludvika Djurbutik.

Det kommer att finnas ett Agria ombud på plats.

Plats: Smedjehallen [Hitta hit].

Vägbeskrivning: Från väg 66 (från Ludvika ca 12 km/ från Fagersta ca 32 km) sväng in till Smedjebacken centrum. Kör genom samhället, sväng höger vid skylt ishall.

Från Borlänge: Du åker mot Smedjebacken. Innan du kommer in i samhället sväng vänster vid skylt ishall.

För mer info: Malin Slåtteby, Malin  Slåtteby 070-284 76 46, malins1976@hotmail.com

Är du intresserad av utställning och vill hjälpa till så hör gärna av dig till Malin i styrelsen. All hjälp är bra, det behövs hjälp före, under och efter utställningen.

Vi önskar alla utställare Lycka Till!!

 Kom ihåg vatten, vattenskål, ev liggunderlag och stol. 

Domarpresentation: Radim Fiala – 2014

Radim Fiala, Tjeckien.

Domare för Boxerspecialen i Smedjebacken 1 mars 2014.

Domarpresentation: [Läs en Svensk översättning].

By education an Agricultural Engineer, private entrepreneur, currently Parliamentarian (MP). From 10 years of age he has had dogs, his first dog being a German shepherd. Later he trained and attended tests also with Schnauzers, Briards and finally with German Boxers. With a female German Boxer he attended the Czech Junior Championship and achieved the second place. From 1983 the German Boxers became his full-hearted affair. He is a member of the Czech Boxer club from its foundation in 1990 and currently the Chairman of the club.

He is the Chairman of the Moravian-Silesian Canine Association (Moravskoslezský kynologický svaz, MSKS), in the past times he has been a member of the Board of Directors and the Vice-Chairman of the Czech-Moravian Cynologic Union (Českomoravská Kynologická Unie, CMKU). Cynology (the study of dogs) is the subject he lectured at the Czech Agricultural University in Prague.

He has been a judge from 2003, judging club shows, national and international shows both in the Czech Republic as well as abroad. His kennel has the name Godolfin Barb with its first litter in 1995 and the most recent litter of already 4 generations of this name.

Verksamhetsmål – 2014

Mål för verksamheten 2014

Datum

Aktivitet

Plats/Info.

Ansvarig

16/2

Årsmöte.

Borlänge BK

Malin Slåtteby

Tel.070-284 76 46

-/-

Inomhusträning.

(Håll koll på hemsidan för datum och plats!)

Malin Slåtteby

Tel.070-284 76 46

1/3

Boxerspecial. Officiell utställning i

Smedjehallen i Smedjebacken.

Malin Slåtteby

Tel.070-284 76 46

22/3

Medlemsmöte och Prova-På-Dag i Räddningssök.

Gävle. Varvets industriområde.

Anette Andersson

Tel.070-370 16 73

Våren 2014

Boxerläger.

?

Åsa Perlefelt

Tel.070-548 42 86

7/9

Medlemsmöte och Prova-På-Dag med bl.a. Boxerrace.

?

Anette Andersson

Tel.070-370 16 73

Hösten 2014

Läger med instruktör.

?

Åsa Perlefelt

Tel.070-548 42 86

Vid behov/önskemål

MH och/eller Mentaltest.

Anita Norin Busk

Tel.070-336 45 62

Vid behov/önskemål

Kursverksamhet. valp- och allmänlydnad.

Malin Slåtteby

Tel.070-284 76 46

Söndagar

Spårträff.

Hedemora. (Vill du träna på annan ort, hör av dig till ngn i styrelsen).

Kerstin Herlitz

Tel. 0225-138 40.

Detta är en preliminär planering, alla datum är ännu inte klara. Kontakta ansvarig för mer detaljerad information.

GDLO´s Boxerspecial 16 mars 2013 – Resultat

Resultat från Svenska Boxerklubben Gävle-Dalas boxerspecial i
Smedjebacken 2013-03-16

Domare: Bozidar Velikov, Bulgarien

[Ladda ner hela katalogen] (448 kB) [Ladda ner alla kritiker] (2 786 kB)

birbim

BIR

BIM
SE UCH KORAD LPII Shirwalk’s Destiny

KORAD IPOI SEUCH NUCH Jipotimas Yinichi

Kval Plac Hund Ägare
Valpklass hanar 4-6 månader
1 Hp Engelaiz Yahoo  Åse Rönnlund, Kungsgården
2 Hp Albinsson’s Avspända Alfred  Jannice Printz, Finspång
3 Intense’s Baghera  Hans Åhnström
Valpklass hanar 6-9 månader
1 Hp Valsängen’s Cosmopolitan  Ann-Sofie Ericsson, Västerås
Valpklass tikar 4-6 månader
1 Hp Engelaiz Yra  Nina Dahlström
2 Hp Aglaia’s Dundran  Susanne Löfström, Bålsta
3 Hp Jipotimas La Boheme  Jill Mellström, Brottby
4 Aglaia’s Ducati Dream  Mari Andersson, Kil
Valpklass tikar 6-9 månader
1 Hp Valsängen’s Champagne  Ingrid Johansson, Sollentuna
Bästa Hanvalp
1 Albinsson’s Avspända Alfred  Jannice Printz, Finspång
2 Engelaiz Yahoo  Åse Rönnlund, Kungsgården
3 Valsängen’s Cosmopolitan  Ann-Sofie Ericsson, Västerås
Bästa Tikvalp
1 Valsängen’s Champagne  Ingrid Johansson, Sollentuna
2 Jipotimas La Boheme  Jill Mellström, Brottby
3 Engelaiz Yra  Nina Dahlström
Bästa valp
1 Valsängen’s Champagne  Ingrid Johansson, Sollentuna
Juniorklass Hanar
Exc 1 Ck Hausse Dryas  Katarina Engevall, Falun
Exc 2 Ck Shirwalk’s Edison  Åsa Stenman, Örebro
Exc 3 Ck Handler’s Nougat  Kerstin Ramberg, Krokom
4 Millneth’s Ibrahimovic  Kenneth Nordström, Vallentuna
Unghundsklass Hanar
Exc Ck Heros Balboa  Amanda Palm, Hörby
Exc Jokibox Hold Me Now  Anneli Kvick, Almunge
Exc Ck Murberget’s Gunvald  Joakim Bergström, Järlåsa
Bruksklass Hanar
Exc 1 Ck IPO/BHP1 IPO1 KORAD Jipotimas Marziale  Mellström Jill, Brottby
Öppenklass Hanar
Exc 1 Ck Boxillas Bond  Inger Wedberg, Rävlanda
Exc 2 Ck Major-Bernard  Tuula Hongisto, Upplands Väsby
3 Wellans Born To Run  Niklas Eilegård, Glanshammar
Exc 4 Incirias New Look  Kerstin Rolstad, Örsundsbro
Championklass Hanar
Exc 1 Ck KORAD IPOI SEUCH NUCH Jipotimas Yinichi  Jill Mellström, Brottby
Exc 2 Ck C.I.E NLCH Wolf Di Noi Vincere  Christine Ogiers co Jessica Törnblom, Tierp
Juniorklass Tikar
Exc 1 Ck Handler’s Pralin  Linda Näslund, Brunflo
Exc 2 Ck Genjoy’s Anastasia S  Sara Lindstedt, Sala
Exc 3 Ck Valsängen’s Athena  Christer Hero
4 Impressive’s Baby Bippa  Nina Persson, Landskrona
Unghundsklass Tikar
Exc 1 Ck Valsängen’s Zoega  Madeleine Winberg, Eskilstuna
Exc 2 Ck Engelaiz Xpectation  Mia Ljung, Växjö
Exc 3 Ck Kalixta Van Ryckogie  Jessica Törnblom, Tierp
Exc 4 Bullerbasius Edna  Kerstin Rolstad, Örsundsbro
Bruksklass Tikar
Exc 1 CERT KORAD Engelaiz Rag Doll  Anita Fransson, Sala
Öppenklass Tikar
Exc 1 Ck Engelaiz Valencia AN Angel  Carina Bernander, Göteborg
Exc 2 Ck Boxolas Utopia  Ägare. Ola Stålberg, Karlskoga
Exc 3 LPI Jipotimas Chanonne  Jill Mellström, Brottby
Exc 4 KORAD Jipotimas Ulrika Knape  Jill Mellström, Brottby
Veteranklass Tikar
Exc 1 Ck KORAD LP II SE UCH Engelaiz Karamell  Marlene Mussawir, Västra Frölunda
Championklass Tikar
Exc 1 Ck SE UCH KORAD LPII Shirwalk’s Destiny  Ninni Johansson
Exc 2 Ck NORD UCH C.I.B C.I.E PL CH VDHCH KORAD LP2 Bippa con Tilia  Nina Persson, Landskrona
Bästa Hanhundsklass
1 KORAD IPOI SEUCH NUCH Jipotimas Yinichi  Jill Mellström, Brottby
2 Boxillas Bond  Inger Wedberg, Rävlanda
3 C.I.E NLCH Wolf Di Noi Vincere  Christine Ogiers co Jessica Törnblom, Tierp
4 Handler’s Nougat  Kerstin Ramberg, Krokom
CERT IPO/BHP1 IPO1 KORAD Jipotimas Marziale  Mellström Jill, Brottby
Bästa Tikklass
1 SE UCH KORAD LPII Shirwalk’s Destiny  Ninni Johansson
2 Valsängen’s Zoega  Madeleine Winberg, Eskilstuna
3 Engelaiz Valencia AN Angel  Carina Bernander, Göteborg
4 Handler’s Pralin  Linda Näslund, Brunflo
Avelsklass
1 KORAD SE UCH INT UCH PL CH Tenzing Des Courtillieres S39843/2003 Ingrid Anderson, Landskrona
Uppfödarklass
1 Hp Murbergets kennel Anette & Tord Andersson, Österfärnebo
2 Engelaiz kennel Marlene Mussawir, Västra Frölunda
3 Jipotimas kennel Jill Mellström, Brottby